تلفن تحت شبکه (IP Phone)

آی پی فون در اصطلاح به تلفن هایی گفته می شود که در شبکه ی ویپ (VoIP) به کار گرفته می شوند. این تجهیزات با پشتیبانی از پروتکل SIP ، قابلیت تماس و انتقال صدا و تصویر را بر بستر شبکه ی IP همچون اینترنت، برای کاربران فراهم می سازند.

 مزیت ها

  • نصب آسان و سریع

IP Phone ها این قابلیت را دارند که به محض اتصال به شبکه، کلیه ی تنظیمات موردنیاز را به صورت خودکار از طریق سانترال تحت شبکه یا همان IPPBX دریافت نمایند. این امر باعث صرفه جویی در زمان و کاهش اشتباهات احتمالی در راه اندازی می شود.

  • عدم نیاز به کابل کشی مجدد

در شرکت ها و سازمان هایی که بنا به نیاز، شبکه داخلی (LAN) وجود دارد، تلفن شبکه را می توان بدون کابل کشی مجدد و با استفاده از همان کابل شبکه ی موجود، بکار گرفت. به همین منظور در تلفن های آی پی، معمولاً دو پورت شبکه تعبیه شده است.

  • بالاترین کیفیت

گوشی ویپ

تماس های تلفنی در سیستم مخابراتی سنتی (PSTN)، بعضاً به دلیل قدیمی بودن زیرساخت ها و مستهلک شدن سیم های تلفن، با نویز و صداهای آزاردهنده همراه بودند. تلفن های تحت شبکه به واسطه ی اینکه سیگنال را به صورت دیجیتال، ارسال و دریافت می کنند، بالاترین کیفیت صدا (HD) و تصویر را به کاربران ارائه می دهند. ضمناً امکان تنظیم خودکار کیفیت، بر اساس میزان پهنای باند شبکه نیز وجود دارد.

  • انعطاف در جابجایی

چنانچه کاربری قصد جابجایی اتاق و نود شبکه خود را داشته باشد، قادر خواهد بود آی پی فون خود را برداشته و در هر نقطه ی دیگری از سازمان، آن را به پورت شبکه متصل نماید؛ بدون اینکه شماره ی داخلی اش یا تنظیمات تلفن، تغییری پیدا کند.

  • امکانات متنوع و کاربردی

امکانات تلفن آنالوگ سنتی نسبت به تلفن ویپ، قابل مقایسه نیستند. تلفن های شبکه ویژگی های نرم افزاری و سخت افزاری شاخصی دارند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهد شد.

 - دفترچه تلفن، لیست سیاه و گزارش تماس ها

- پاسخگویی چندین شماره ی داخلی با یک تلفن

- کنفرانس صوتی

- انتظار، ارسال و انتقال مکالمه

- نگه داشتن تماس، قطع صدا، پاسخگویی خودکار و تماس مجدد

گوشی voip

- نشانگر وضعیت آزاد یا اشغال بودن داخلی های دیگر (BLF)

- ارسال پیام کوتاه، صندوق صوتی و اطلاع دهنده پیام

- مدیریت تنظیمات از طریق پنل تحت وب

- امکان "مزاحم نشوید" یا DND

- انتخاب ملودی و تن صدای زنگ

- بکارگیری برای اینترکام و پیجینگ

- امکان اتصال هدست به جای گوشی (هندست)

و بسیاری قابلیت های دیگر

محدودیت ها

  • وابستگی به شبکه

تلفن های آی پی، نیاز همیشگی