روش‌های افزایش برد وای فای و کاهش تداخل شبکه

 

test-3

 

قطعا برای شما نیز پیش آمده است که در حین استفاده از مودم وایرلس تان به یک باره پرش آنتن و یا علامت تعجب را روی علامت وایرلس خود تجربه کنید. چیزهای مختلفی می‌توانند با این امواج رادیویی تداخل داشته باشند، که منجر به ضعیف شدن اتصال وایرلس شما و در نتیجه ناپایداری آن خواهند شد.
کلید اصلی افزایش برد وای فای – WiFi قرار گرفتن روتر در موقعیت مکانی درست، با توجه به موانع می‌باشد. هم‌چنین کاهش تداخل از طرف شبکه‌های وایرلس دیگر و لوازم خانگی نیز در این امر تاثیر دارد. در ادامه به چند نکته برای افزایش برد وایرلس اشاره خواهیم کرد.

Wi-Fi - وای فای

موقعیت روتر و مودم وایرلس

مکان قرارگیری روتر وایرلس تا حد زیادی می‌تواند در میزان پوشش منطقه و قدرت سیگنال تاثیر گذارد. نکات راهنمای زیر شما را برای گذاشتن روتر بی سیم در بهترین موقعیت راهنمایی می‌کند:

  • مودم خود را در وسط خانه خود قرار دهید. اگر شما مودم را در یک اتاق بسته که نسبت به خانه در کنار قرار گرفته قرار دهید، نخواهید توانست سیگنال قدرتمندی را در گوشه‌های دیگر خانه دریافت کنید.
  • آنتن مودم را به صورت عمودی قرار دهید، به طوری که آنتن ایستاده به صورت راست و رو به بالا باشد. بسیاری آنتن‌های مودم خود را به صورت کج تنظیم می‌کنند اما بهترین حالت برای افزایش برد وای فای همین صورت ایستاده و رو به بالاست.
  • مودم خود را به دور از سقف و بالاتر از سطح زمین نصب کنید. اگر مودم خود را روی یک میز قرار دهید بهتر از این است که نزدیک به سقف نصب کرده یا روی زمین بگذارید.

 

شما هم‌چنین باید به نوع موادی که نزدیک روتر هستند نیز توجه کنید. برای مثال، قرار دادن روتر روی یک میز فلزی یا در مقابل یک دیواره‌ی فلزی مشکل‌زا خواهد بود. امواج به راحتی می‌توانند از یک میز چوبی عبور کنند، اما فلز مانعی برای عبور امواج به حساب می‌آید.

موانع دیگری نیز هستند که می‌توانند ایجاد مشکل کنند. برای مثال، اگر یک کابینت فلزی بین مودم و کامپیوتر یا لپ تاپ شما باشد، دریافت امواج از سمت کامپیوتر با مشکل مواجه خواهد شد. همین امر را نسبت به دیگر وسایل نیز می‌توانید در نظر بگیرید.

تداخل و پارازیت شبکه‌های وایرلس دیگر

تداخل از سمت شبکه‌های بی سیم دیگر در محیط می‌تواند برای امواج وایرلس شما ایجاد مشکل کند. برای پیدا کردن منبع تداخل می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی نظیر Wi-Fi Analyzer برای اندروید استفاده کنید. این نرم افزار کانال‌های وایرلس نزدیک شما را نشان داده و شبکه‌ی ایده‌آلی که در شبکه‌های دیگر استفاده نشده را برای استفاده به شما پیشنهاد می‌دهد. این اپلیکیشن هم‌چنین به شما این اجازه را می‌دهد تا در محیط راه رفته تا مکانی که بهترین سیگنال را دریافت می‌کند را پیدا کنید و هم‌چنین مکانی که سیگنال ضعیف است. شما این کار را به دستگاه‌های دیگر نیز می‌توانید انجام دهید.

آنالیز شبکه وایرلس WiFi

اگر چند شبکه وایرلس مقابل هم در یک کانال باشند می‌تواند مشکل‌زا باشد. برای رفع این مشکل، شما باید کانال وایرلس روتر خود را از طریق تنظیمات آن عوض کنید. اگر شما به نرم افزارهای آنالیز وایرلس دسترسی ندارید، کانال وایرلس را یکی یکی عوض کرده تا بهترین اتصال و کانال را پیدا کنید.

 

تداخل لوازم خانگی

انواع لوازم خانگی نیز می‌توانند در شبکه وایرلس تداخل ایجاد کنند. وسایلی نظیر تلفن‌های بی سیم، دوربین‌های نظارت کودکان و مایکروویوها. بسته به موقعیت روتر وایرلس، وسایل شبکه، شما حتی ممکن است دچار قطعی شبکه وایرلس هنگام استفاده از مایکروویو و تلفن بی سیم شوید.

افزایش برد وای فای

مشکل تداخل امواج تلفن‌های بی سیم با جایگزین کردن تلفن‌هایی با کارکرد در فرکانس متفاوت نظیر 900MHz یا 1.9GHz حل می‌شود. تلفن‌های بی سیم که از فرکانس 2.4GHz استفاده می‌کنند، می‌توانند با امواج شبکه وایرلس تداخل ایجاد کنند.

مشکل تداخل مایکروویو معمولا با تغییر موقعیت وسایل به صورتی که مایکروویو بین روتر وایرلس و دستگاه شما قرار نداشته باشد، حل می‌شود. هم‌چنین این مشکل در مایکروویوهای جدید که دارای محافظ بهتری هستند نیز معمولا وجود ندارد.

وسایل دیگر نیز می‌توانند در شبکه وایرلس تداخل ایجاد کنند. برای مثال، دستگاه‌های بلوتوث قدیمی که با سیگنالی نزدیک به امواج وای فای کار می‌کنند، اگرچه این مشکل در سیستم‌های بلوتوث جدید وجود ندارد.

تجهیزات افزایش برد وای فای

اگر شما نیاز به پوشش محیط بزرگ‌تر با امواج وایرلس داشته و روتر وایرلس‌تان جوابگوی این کار نیست، می‌توانید یک ریپیتر وایرلس یا تقویت کننده وای فای خریداری کنید. این دستگاه‌ها امواج وایرلس را تقویت و تکرار کرده و آن را در محیط گسترش می‌دهند که در نهایت موجب افزایش برد وای فای می‌شود. شما هم‌چنین اگر چند روتر قدیمی نیز دارید، می‌توانید به وسیله آن‌ها شبکه وای فای خود را گسترش دهید. بهترین و ساده‌ترین راه برای افرایش پوشش شبکه وایرلس شما استفاده از دستگاه WiFi Range Extender یا همان ریپیتر وایرلس است.

 

در صورتی که روتر WiFi شما دارای آنتن قابل تعویض باشد نیز می‌توانید برای افزایش برد وای فای آن، آنتن بهتر و قوی‌تری را نسبت به آنتن فعلی جایگزین کرده تا سیگنال روتر یا مودم وایرلس محدوده بیشتری را تحت پوشش قرار دهد.

راه کارهای مقابله با قطعی پی در پی وایرلس

در پایان اگر در شبکه وایرلس‌تان با قطعی‌های پی در پی روبه‌رو می‌شوید بررسی‌‌ها و اقدامات زیر می‌تواند در عملکرد شبکه شما تاثیرگذار باشد:

wireless-channel

  • کم کردن فاصله سیستم از مودم وایرلس
  • تغییر Channel در کنسول مودم مسیر این کانال را می‌توانید از طریق راهنمای کنسول مودم مشاهده فرمایید.
  •  Upgrade کردن  مودم
  • بررسی وجود مشکل در آنتن مودم
  • بررسی وجود مشکل در کارت شبکه وایرلس
  • بررسی وجود مشکل روی سیستم