بررسی تفاوت ADSL و VDSL

ADSL OR VDSL

ADSL چیست؟

خط مشترک دیجیتال نامتقارن (Asymmetric Digital Subscriber Line) که به اختصار ADSL نامیده می‌‌شود شامل یک خط تلفن است که معمولا در خانه‌ها و دفاتر کار برای برقراری تماس تلفنی از آن استفاده می‌شود و در اینجا نقش خط مشترک را ایفا می‌کند. این خط از یک جفت سیم مسی تشکیل شده است و سیگنال‌های صوتی ما را به انتهای دیگر اتصال تلفن منتقل می‌کند. از همین خط برای انتقال داده‌های اینترنت اما در فرکانس‌های متفاوت از سیگنال‌های صوتی استفاده می‌شود. هر دو سیگنال صوت و داده‌های اینترنتی تحت تاثیر شرایط و اختلالات سیم مسی قرار می‌گیرند.

VDSL چیست؟

VDSL مخفف عبارت Very-high-bit-rate Digital Subscriber Line به معنای “خط مشترک دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالا” می‌باشد و نسل جدیدی از فناوری DSL روی بستر کابل‌های شبکه است. پس اولین تفاوت ADSL با VDSL این است که اولی از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند، در حالی که VDSL بر بسترهای کابل است و نیاز به کابل‌کشی دارد. سرعت دانلود در اینترنت VDSL حدود 5 برابر سرعت دانلود ADSL است و به مرز 60 مگابیت بر ثانیه (در برخی فناوری‌ها 52 مگابیت) می‌رسد. سرعت آپلود VDSL نیز 10 برابر ADSL بوده و به مرز 16 مگابیت می‌رسد. VDSL از کابل‌های مسی استفاده می‌کند و باندهای فرکانسی آن از 12 کیلوهرتز تا 25 کیلوهرتز است.

تکنیک استفاده شده در VDSL این است که سعی می‌کند از نزدیک‌ترین کافوی نوری (صندوق توزیع خطوط مشترکین که ورودی آن فیبرنوری و خروجی آن کابل مسی است) به مشترک سرویس‌دهی انجام شود. بنابراین در VDSL دیگر بحث Upstream و Downstream وجود ندارد و تمامی مشترکان یک سرعت اینترنت را دریافت می‌کنند. البته در اینجا باز هم بحث کیفیت کابل‌های مسی و تداخل، روی سرعت اینترنت تاثیرگذار است. مودم ADSL با مودم VDSL متفاوت است و روی VDSL می‌توان سرویس‌های ارزش‌افزوده‌‌ای مانند خطوط تلفن SIP (تلفن بر بستر اینترنت)، ویدیو کنفرانس، IP-TV و غیره نیز عرضه کرد. بنابراین اگر یک اینترنت پر سرعت نسبت به ADSL روی بسترهای کابلی می‌خواهید، بهتر است به سراغ اینترنت VDSL بروید. در اینترنت VDSL نیازی نیست که شما کار خاصی بکنید و شرکت مخابرات وظیفه کابل‌کشی‌ها را برعهده دارد. کاربر فقط باید یک خط تلفن ثابت و یک مودم VDSL خریداری کند.

VDSL و ADSL چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

تفاوت اصلی بین این دو نوع اتصال اینترنتی در سرعت آنها است. VDSL نسبت به ADSL سرعت بسیار بیشتری را ارائه می‌کند. در VDSL سرعت دانلود تا 70 مگابيت در ثانیه و سرعت آپلود تا 10 مگابيت در ثانیه می‌رسد، در حالی که سرعت دانلود در ADSL تا حداکثر  24 مگابيت در ثانیه و سرعت آپلود خیلی کمتر از این مقدار است.

  • با VDSL شما تجربه به مراتب بهتری در استفاده از اپلیکیشن‌هایی که به پهنای باند زیادی احتیاج دارند خواهید داشت. به عنوان نمونه اپلیکیشن‌های کنفرانس ویدیویی روان‌تر و بدون قطع و وصل شدن اجرا می‌شوند.
  • استفاده از ADSL گسترده‌تر و قابل دسترس‌تر از VDSL است و اغلب عرضه کنندگان خدمات اینترنت در سراسر جهان این خدمات را ارائه می‌کنند.
  • قدرت سیگنال هر دو فناوری ADSL و VDSL با بیشر شدن فاصله بین استفاده کننده و ایستگاه سویچینگ کاهش پیدا می‌کند، اما سرعت کاهش قدرت سیگنال در VDSL از ADSL بیشتر است.