Wi-Fi چیست ؟

wifi router 4

وای-فای (به انگلیسی: Wi-Fi)، نامی تجاری است که توسط «اتحادیه وای فای (Wi-Fi Alliance)» ثبت شده و علامتی است که این اتحادیه به محصولاتی که مورد تأیید این اتحادیه جهت کار در شبکه محلی بی‌سیم تحت استاندارد IEEE۸۰۲٫۱۱ می‌باشد، اعطا می‌کند. فناوری اتحادیه «Wi-Fi» ارتباطی با قدرتی بیشتر از بلوتوث ایجاد می‌ کند. ارتباط وای-فای بیشتر بر پایه ارتباط شبکه اینترنت به صورت بی‌سیم تأکید می‌کند و همین امر باعث محبوبیت بسیار زیاد آن شده‌ است با استفاده از این تکنولوژی به راحتی در مسافرت، هواپیما یا هتل می‌توان از طریق رایانهٔ همراه به اینترنت متصل شد. وای-فای که همان استاندارد IEEE۸۰۲٫۱۱ است در مدل‌های ۸۰۲٫۱۱g و ۸۰۲٫۱۱b مورد استفاده قرار می‌گیرد و استاندارد اصلی آن IEEE802.11b است. در این مدل حداکثر سرعت انتقال اطلاعات ۱۱Mbps است و از فرکانس رادیویی ۲/۴ گیگاهرتز استفاده می‌کند. برای سرعت بخشیدن به این استاندارد مدل دیگری نیز به نام ۸۰۲٫۱۱n ایجاد شده که سرعت انتقال را حداقل تا ۲۰۰Mbps افزایش می‌دهد. افزایش سرعت در ۸۰۲٫۱۱n به دلیل استفاده از سیستم‌ های چند آنتینه (MIMO)، استفاده هم‌ زمان از دو محدوده فرکانسی ۲٫۴ و ۵ گیگاهرتز، و برخی تکنیک‌های خاص در دسترسی محیط (Medium Access-MAC) است. برد وای-فای در حدود ۲۰ متر است. en:Wi-Fi امروزه شخص برای استفاده از این نوع ارتباط بیشتر با موبایل و تبلت‌ های خود که دارای این نوع خدمات است استفاده می‌کنند، البته اغلب لپ تاب‌ های امروزی نیز دارای آن هستند. کسانی که می‌خواهند این را بر روی کامپیوتر خود داشته باشند باید ابتدا یک مودم وای فای را تهیه کنند. سپس با استفاده از نوعی مودم دیگر که مانند یک سخت‌ افزار بر سیستم او نصب می‌شود و توانایی گرفتن امواج را هم دارا می‌شود. برای فعال سازی مودم خود باید به یکی از سازمان‌ هایی که آن خط را در اختیار می‌گذارد برود و هزینه مشخصی را بدهد.

1. اتصال به شبکه جهانی اینترنت بدون استفاده از کابل و یا سیم اضافه

2. تبادل اطلاعات با سرعت بیشتر از سخت افزارهایی مانند بلوتوث

3. قابلیت استفاده همزمان چندین نفر از یک شبکه دارای وای فای

امنیت

می توان گفت امنیت شبکه بی سیم وای فای نسبت به شبکه سیمی پایین تر است، زیرا ؟

 بعضی افراد با نحوه صحیح پیکربندی وای-فای آشنایی ندارند و از الگوریتم‌ های رمزگذاری قدیمی، مانند محرمانگی معادل سیمی(WEP) استفاده می‌ کنند. الگوریتم رمزگذاری WEP یکی از ضعیف‌ ترین روش‌های رمز گذاری است. این نوع رمز گذاری را نسبت به طول رمز و ترافیک شبکه می‌توان در مدت نسبتاً کوتاهی شکست. برخی از نسخه‌های WPS هم از امنیت خوبی برخوردار نیستند.

در وای-فای شنود اطلاعات نیاز به سخت‌ افزار پیچیده‌ ای ندارد و از دور امکان‌پذیر است؛ زیرا سیگنال‌ های وای-فای در فضا حرکت می‌کنند. یکی از این روش‌ های متداول Sniffing است. یکی از معروف‌ ترین نرم‌ افزارهای تحت ویندوز برای Sniff شبکه، Cain نام دارد. البته شنود در این روش زمانی اجرا خواهد شد که نفوذگر به شبکه بی سیم متصل باشد. روش دیگر نیز ساخت یک نقطهٔ دسترسی بی سیم جعلی است. با استفاده از نرم‌ افزار و سخت‌ افزارهای مسدود کننده (WIFI jammer)، نفوذگر بدون نیاز به رمز عبور توانایی قطع ارتباط وای-فای را دارد.

 

انجام کار به  صورت بی سیم چه کاربردی دارد ؟

انعطاف پذریری

نبود سیم در ایجاد شبکه بی سیم، باعث می شود که بتوانید با کامپیوتر سیار خود آزادانه حرکت کنید.

استفاده بهینه از زمان

بعنوان مثال، شما در کنفرانسی هستید که پس از اتمام آن قصد رفتن به مکانی دیگر برای کنفرانس کاری دیگری می باشید اما از طریق ایمیل متوجه می شوید که کنفرانس بعدی کنسل شده است.

سهولت ارتباط

استفاده از کامپیوترهای بی سیم می تواند تبادل اطلاعات را آسان کند.

به چه دلیل باید نگران ارتباطات شبکه بی سیم باشید ؟

 هنگامی که در مکان های عمومی از شبکه بی سیم آن جایگاه استفاده می کنید، شما نسبت به امنیت فایل هایتان مسئول هستید. جایگاه های عمومی برای سهولت استفاده ی کاربران، تمام حفاظ های امنیتی را از کار می اندازند. این بدان معناست که هر اطلاعاتی که شما از طریق آن جایگاه بی سیم می فرستید، می تواند توسط افرادی که از آن جایگاه بی سیم استفاده می کنند دیده شود. این افراد می توانند در میز کنار دستی شما نشسته باشند یا با شما در صف پارکینگ منتظر باشند، به هر حال می توانند از ارتباط اینترنتی شما استفاده کرده و به اطلاعات نا امن شما دسترسی یابند.

پشتیبانی وای فای

وای فای توسط ابزارها و برنامه های بسیار زیادی پشتیبانی می شود. از کنسول های بازی گرفته تا تلفن های هوشمند. همین طور تقریبا همه سیستم عامل ها هم از وای فای پشتیبانی می کنند. سازمان Wi-Fi Alliance بعد از آزمایش و بررسی به ابزارهای وای فای اعتبارنامه وای فای Wi-Fi Certified می دهد. همه دستگاه هایی که این اعتبارنامه را داشته باشند قابلیت اتصال به همدیگر را دارند، فرقی هم نمی کند که چه شرکتی سازنده دستگاه باشد. هر وسیله ای که قابلیت اتصال به وای فای را داشته باشد و اعتبارنامه Wi-Fi Certified را دریافت نموده باشد می تواند به هر اکسس پوینتی که اعتبارنامه وای فای را دریافت کرده وصل شود. دستگاه هایی که اعتبارنامه را دریافت کرده اند با قرار دادن نشان اعتبارنامه بر روی بسته بندی مشخص می شوند.

ترکیب سیستم وای فای با رایانه

 امروزه اغلب رایانه های لپ تاپ مجهز به سیستم wi-fi داخلی هستند و در غیر این صورت نیازمند نصب یک کارت وای فای بر روی لپ تاپ و یا رایانه رومیزی خود خواهیم بود. شما می توانید یک کارت wi fi در سیستم 802.11a یا 802.11b و یا 802.11g تهیه کنید که البته نوع 802.11g نسبت به تجهیزات 802.11b از سرعت بالاتری برخوردار است. برای لپ تاپ این تجهیزات در قالب کارت های pcmcia که در محل مخصوص خود نصب می شوند. یا به صورت اتصال خارجی از طریق یک درگاه usb عرضه می شوند. برای رایانه های رومیزی، می توانید از کارت های pci و یا درگاه usb برای این منظور استفاده کنید. پس از نصب این تجهیزات کاربر قادر است تا در مکان هایی که اینترنت به شکل بدون سیم ارائه می شود با داشتن یک اشتراک، از خدمات بهره گرفته و به شبکه متصل شود.

از کجا بفهمیم که چه کسی از WI FI ما استفاده می کند ؟

وای‌ فای، برخی از روترها وای فای «باز» یا نا امن دارند که باعث می شود هر کسی بتواند به آ ن ها متصل شده و از اینترنت شان بدون وارد کردن پسورد استفاده نماید.

نرم افزار هایی برای بررسی دستگاه های متصل به WiFi در مارکت های مختلف وجود دارد.

نحوه کارکرد WI FI

WIFI :

 وای فای مستقیم با استاندارد WiFi از همان فناوری استفاده می‌ کند که سایر دستگاه‌ ها برای انتقال دیتا با مودم های بی‌ سیم از آن بهره می‌ برند. سیستمی که از این استاندارد بهره می‌ برد می‌ تواند خود به یک نقطه دسترسی (Access Point) تبدیل شود تا سایر دستگاه‌ ها با اتصال به آن از یک شبکه داخلی استفاده کنند، این ویژگی قبلا در فناوری ad-hoc نیز قابل استفاده بود اما با استفاده از استاندارد WiFi شما می‌ توانید علاوه بر نصب و راه‌ اندازی آسان از ویژگی جست‌ و جوی و اتصال خودکار نیز بهره ببرید.

Wi-Fi Protected Setup :

اتصال بی‌سیم دو دستگاه مختلف به یکدیگر که از قابلیت وای‌ فای مستقیم پشتیبانی می‌کنند به طور خودکار از طریق استاندارد “نصب وای‌ فای حفاظت شده” یا WPS انجام می‌ پذیرد. این اتصال اغلب از لحاظ امنیتی مطمئن نبوده و بهتر است کاربران آن را به استاندارد دیگری تغییر دهند، زیرا شرکت‌ های سازنده اغلب رمز عبورهای ساده‌ ای برای این نوع اتصالات تعبیه می‌ کنند.

WPA2 :

 این استاندارد با پشتیبانی از قابلیت رمزنگاری یکی از امن‌ ترین راه‌ های استفاده از وای‌ فای به شمار می‌ رود. از این استاندارد با نام‌ هایی مثل Wi-Fi peer-to-peer و یا Wi-Fi P2P نیز یاد می‌ شود. در استفاده از این استاندارد دو دستگاه که از قابلیت وای‌ فای مستقیم پشتیبانی می‌کنند مستقیما و بدون استفاده از هیچ مودم بی‌ سیمی به یکدیگر متصل می‌ شوند.